Amerikan Futbolu Nedir?

Bir İngiliz sporu olan Rugby’den gelmektedir. Rugby’den  farklı olan  yönlerinden biri  maç sırasında kullanılan kask, face mask, shoulder pad, dişlik gibi ekipmanlarının olmasıdır.

Oyun sahası 120 yard uzunluğunda ve 53 yard genişliğindedir. Sahada 10’dan 50’ye doğru enine bölünmüş çizgiler bulunur ve bunlar offensive (hücum) takımının sayı  (touchdown) bölgesine olan uzaklığını gösterir.

Sahanın her iki tarafında da touchdown bölgeleri bulunur. Bu bölgelere ise ‘end zone’ denir.  Her iki kale çizgisi üzerinde ‘y’ biçimine benzer kaleler bulunur. Bu kaleler end line üzerindedir.

Düzce Panthers – ESOGÜ Silverbacks Maçı

Sahada her iki takımdan 11 oyuncu bulunur.

Normal şartlarda sahada 7 hakem olur fakat 7’den az da hakem bulunabilir.

Maç süresi 15 dakikalık 4 çeyrekten oluşur. Oyunda akan zaman 60 dakikadır. Fakat maçlar ortalama 2,5-3 saat sürmektedir. Bunun sebebi ise topun saha içerisinde canlı olmadığı zamanlarda sürenin durmasıdır.

Her takımın sahada oynayacak özel, hücum ve savunma olmak üzere 3 takımı vardır. Özel takım  oyuna kick-off denilen başlangıç vuruşuyla başlar. Kick-off her yarının başında ve her sayıdan sonra yapılır, sayıyı yapan takım topu karşı takıma kick-off ile verir.

Amerikan Futbolu oyuncuları

Hücum takımı oyuncuları:

  • Quarterback
  • Running back
  • Line ( center, tackle, guard)
  • Tightend
  • Receiver

Savunma takımı oyuncuları:

  • Linebacker
  • Line ( tackle, end)
  • Cornerback
  • Free safety
  • Strong safety

Amerikan Futbolu Oynanışı

Hücum takımının 10 yardı geçmesi için 4 hakkı vardır. Eğer takım 4 hakkı kullanıp 10 yard geçemezse top rakip takıma geçer.  Topun saha içerisinde olduğu son noktada oyuna başlanır. Eğer hücum takımı 4 hak içinde 10 yardı geçebilirse yeni bir 4 hak daha kazanır ve 10 yardın kaçıncı hücum denemesinde olduğu önemli değildir. Oyun oynanırken hücum takımı ilk hakkındaysa ve 10 yard mesafe gitmesi gerekiyorsa hakem o oyunu ‘1 ve 10’ olarak açıklar.

Bir hücum takımın haklarının sona ermesi için koşucunun düşürülmesi, atılan pasın yere düşmesi, sayı olması, topun saha dışına çıkması veya düdük çalınması gereklidir. Hücum hakkının bitmesi 4 hakta yeterli mesafe alınamamasına, top rakibe kaptırılmasına ve touchdown (sayı) olmasına bağlıdır.

Düzce Pathers – Karabük Steelers Maçı

Amerikan Futbolu’nda top iki türlü oyunla ilerletilebilir. Birincisi koşu oyunu ikincisi ise pas oyunudur. Bu oyunlardan biri oynanmadan önce takım toplanır ve quarterback hangi oyunun oynanacağını takıma söyler.

 Koşu oyununda  topu eline alan oyuncu koşarak topu ilerletir. Koşan oyuncunun eli veya ayakları dışında bir bölgesi yere değerse oyun durur ve hak bitmiş sayılır.

 Pas oyununda  top pas ile ilerletilir. Takımların sadece bir kere ileri pas atma hakları vardır. Geri pasta ise bir sınırlama yoktur. Topu elleriyle kontrol eden bir oyuncunun elinden top düşürülürse topu eline alan kişi topla beraber mesafe kat edebilir . ancak Pas oyununda hücum takımında sadece 6 oyuncu pası alma hakkına sahiptir. Top havadayken pası tutma hakkı bulunan oyunculara müdahale etmek yasaktır fakat savunma takımı pas atıldıktan sonra havada olan topu tutabilir. top savunma takımı tarafından tutulursa topu tutan oyuncu düşene kadar mesafe kat edebilir.  topu tutan savunma oyuncusu düştüğünde veya saha dışına çıktığında, aynı noktadan o takımın hücum serisi başlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: