HAFIZA SARAYI METODU NEDİR?


Hafıza sarayı metodu ile yeni bir dil öğrenebilir,yapacağınız sunumu daha kısa sürede ezberleyebilir ve daha birçok şeyi öğrenebilirsiniz.Peki bu hafıza sarayı metodları nelerdir?Hafıza Sarayı Metodunu nasıl kullanabiliriz?


1. Mekanınızı belirleyin.

Her şeyden önce, çok iyi bildiğiniz bir mekan seçmelisiniz.  Tekniğin etkileyiciliği o mekanı zihinsel olarak kolaylıkla görebilme ve orada gezebilme becerinizin altında yatıyor.  İstenilen zamanda yalnızca akıl gözünüzü kullanarak “orada olabilmeniz” gerekiyor.

Mesela eviniz ilk denemeniz için iyi bir seçim olabilir.  Mekanın detaylarını ne kadar canlı hayal ederseniz, ezberin de o kadar etkili olacağını unutmayın.

Ayrıca, durağan bir manzarayı hayal etmek yerine, mekanda belli bir rota belirlemeye çalışın.  Yani, evinizi öylece kafanızda canlandırmak yerine, evinizde dolaştığınız bir yolu hayal edin.  Bu, tekniği çok daha güçlü kılıyor çünkü bir sonraki adımda göreceğimiz gibi böylece nesneleri belirli bir sırada hatırlayabileceksiniz.

2. Ayırt edici özellikleri listeleyin.

Şimdi seçtiğiniz mekanın özel niteliklerinin farkına varın. Eğer evinizde bir gezintiyi seçtiyseniz, ilk fark edilebilir özellik muhtemelen giriş kapısı olacaktır.

Şimdi devam edin ve Hafıza sarayınızda zihinsel bir gezintiye çıkın. Kapıdan geçtikten sonraki ilk odada ne var?

Odayı belli bir düzene göre analiz edin. (Mesela, her zaman soldan sağa bakmak gibi standart bir prosedür belirleyebilirsiniz.) Dikkatinizi çeken bir sonraki özellik nedir?

Evin içinde gezindikçe bu özelliklerin zihinsel notlarını almaya devam edin.  Her biri daha sonra bilgi birikiminizi depolayacağınız “hafıza odaları” olacak.

3. Sarayı zihninizde ezberleyin.

Tekniğin işe yaraması için mekanın veya rotanın zihninize %100 işlenmiş olması gerekiyor.  Bunu zihninize kazımak için gerekli ne varsa yapın.

4. Birleştirin.

Artık sarayınızın efendisi olduğunuza göre, sıra ondan iyice faydalanmaya geldi.

Pek çok hafıza geliştirme sistemi gibi, Hafıza Sarayı tekniği de görsel birleştirme ile çalışır.  Süreç basit: Bildiğiniz bir resmi alıyorsunuz – Buna Hafıza Mandalı deniyor – ve onu ezberlemek istediğiniz malzemeyle birleştiyorsunuz. Bizim için herbir hafıza mandalı Hafıza Sarayımızın ayırt edici bir özelliği.

Sıradışı, saçma, olağanüstü bir şey yapın – sonuçta bunlar hatırlanan şeyler, öyle değil mi? Gerçek hayatta asla olamayacak kadar sıradışı bir senaryo oluşturun. Tek kural: eğer sıkıcıysa, yanlış yoldasınız.

5. Mekanınıza gidin.

Bu noktada, parçaları hatırlama işiniz bitiyor. Lakin bu tekniği kullanmakta yeniyseniz, muhtemelen yolculuğu hafızanızda en az bir kere tekrar ederek küçük bir prova yapmaya ihtiyaç duyacaksınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: