SATRANÇ NEDİR? NASIL OYNANIR?

İyi bir hamle görünce, bekleyin, daha iyisini arayın.

Lasker

Nasıl Oynanır?

8×8 karelerden oluşan kare bir tahta üzerinde oynanır. Kareler iki renkten oluşur. Sol köşenin daima siyah renk olmasına dikkat etmelisiniz. Sol köşeden yukarı doğru kareler 1-2-3-4-5-6-7-8; yatay olarak a-b-c-d-e-f-g-h olarak sınıflandırılıyor. Böylece her karenin bir adı olmuş oluyor. Örneğin sol alt köşedeki karenin adı a1’dir.

Her oyuncunun 1 şahı, 1 veziri, iki kalesi, iki fili, iki atı, 8 adet de piyonu bulunur. Taşlar tahtaya belirli bir düzende dizilir. Taşlar beyaz ve siyah olmak üzere iki renktir. Açık veya koyu renkli taşlarla da satranç oynayabilirsiniz. Bu durumda açık renkli taşlar oyun açılışını yapıyor.

Oyunun amacı rakibin şahını ele geçirmektir. Bunun için de diğer taşlarınızı savaş alanına sürerek, rakibinizin taşlarını almaya ve en sonunda da şahı devirmeye çalışıyorsunuz. Aynı işlemi rakibiniz de yaptığından hem açık vermeyeceksiniz hem de strateji geliştireceksiniz.

Kuralları Nelerdir?

1- Oyuna daima beyaz taşlar başlar.

2-Rakibin ilk sırasına kadar gelebilen piyon istediği taşın özelliğini alabilir. Piyonunuzu vezir, kale, at veya fil olarak kullanabilirsiniz. Buna “terfi ettirme” hamlesi deniyor.

3-Rok kuralları; Satrançta özel harekettir. Şah ile kalenin yer değiştirmesidir. Şah sol taraftaki kaleyle değiştirirse uzun rok, sağ taraftaki kaleyle değiştirirse küçük rok adını alır. Bu hareketin yapılabilmesi için şahın tehdit altında olmaması veya şah ile kalenin daha önce hareket etmemesi gerekiyor.

4-Şah tehdit altında olmasa bile hareket alanı bulunmadığı durumlarda “pat” olur ve oyun berabere biter.

5-Rakibinizin taşını almak istediğinizde hangi taşı oynayacaksanız hareket ettirip, rakip taşın bulunduğu kareye koyuyorsunuz. Rakip taşı oyun dışına çıkarmış oluyorsunuz.

Oyundaki Taşlar

Şah; Herhangi bir yönde; aşağı, yukarı, yanlara ve çapraz olarak sadece bir kare ilerleyebilir. Rakip taş tarafından tehdit edilecek kareye şahınızı oynayamıyorsunuz.

Vezir; Yatay-dikey, çapraz şekilde istediği kare kadar ilerleyebilir.

Kale; Yatay ve dikey şekilde istenilen kare kadar ilerleyebilirler.

Fil; siyah ve beyaz karelerde bulunuyorlar. Her taş bulunduğu renkteki karelerde çapraz olarak ilerler.

At;  Atlar sadece “L” şeklinde ilerlerler. Bu hareket sayesinde istedikleri taşın üzerinden atlayabiliyorlar. yatay veya dikey olmak şartıyla 3 ileri 2 yana ilerleyebilirsiniz.

Piyon; Piyonu ilk defa oynayacaksanız iki kare atlayabilirsiniz. Bunun haricinde tek kare ilerlerler. Yan tarafa veya geri hareket edemezler. Sadece çaprazında bulunan taşları yiyebilir.

Peki Nasıl Oynamalıyız?

Kendi hamlelerinizden önce rakibin hamlelerini tahmin etmeye çalışmalısınız.Rakibin hamlelerini önceden tahmin edip hamlelerinizi buna göre belirleyin.Satranç tahtasına baktığınız süre kadar rakibinizi de gözlemleyin.Oyunda tek bir bölgeye odaklanmak yerine bütün bir oyuna odaklanın.Tahtanın tam ortasındaki 4 kareyi kontrol altına alın.Olabildiğince takaslarınız sizin karlı çıkabileceğiniz şekilde olsun.Sizin yararınıza olacak taş fedalarını değerlendirin.İnternet üzerinden belirli açılışları inceleyebilirsiniz.Ezber oyunlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

SATRANÇ NEDİR? NASIL OYNANIR?’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: