KATİPLİK


Türkiye’de lise mezunu bir vatandaşın kpss ile rahatça girebileceği meslekler arasında ilk 10 meslek arasına girebilecek olan katiplik için gerekli olan 3 yeteneği sıralayalım :

#Hızlı Yazma

En önemli unsur klavyede hızlı olabilmek. Çünkü katiplikteki arşivler ve dökümanlar tamamen bilgisayar üzerinde hazırlandığı için hızlı bir klavye kullanımına sahip olunmalı.

#Takip

Katiplik için bir diğer unsur da dikkattir.Gerek icra katipliğinde gerek zabıt katipliğinde döküman yazarken ve söylenenleri dinlerken takip ve odak çok önemli.Küçük bir dikkat dağınıklığı koskoca bir arşivi baştan yazdırabilir.

#İş Disiplini ve Mantık

Daha çok İcra Katipliğinde gerekli olan Mantık ve İş Disiplini unsurlarını inceleyelim.Mantıksal hareket etmenin önemli olduğu icra Katipliğinde eğer duygular kontrol altına alınamaz ve “İş Disiplini” gereği yapılması gerekenlere duygular engel olursa bu durum katibi işinde başarısız yapar.Böyle durumlarda mantık ile hareket etmek en önemli unsur.

Bu 3 unsur katiplik için en önemli unsurlar olarak sıralanabilir. Bunun dışında her meslekte olması gereken klasik davranışları da tabiki es geçilmemelidir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: